‚Mój pies jest tak mądry jak człowiek, tylko nie potrafi mówić’ – tymi słowami Turid Rugaas rozpoczyna przedmowę w swojej książce ‚Sygnały uspokajające: jak psy unikają konfliktów’. Pozycja ta zaciekawiła mnie, kiedy tylko o niej usłyszałam. Komunikacja psów to temat ciągle zgłębiany przez behawiorystów i masa książek już na ten temat powstała. To co jest ciekawe u Turid Ruggas to prostota języka i przekazu, tak że naprawdę każdy jest w stanie dzięki tej książce lepiej poznać swojego psa.

O osobie, która napisała tak wspaniałą pozycję należałoby powiedzieć na początek kilka słów.

Turid Ruggas to norweska trener psów. Swoich psich podopiecznych trenuje od 1969 roku. W 1984 roku założyła szkołę dla psów Hagan Hundeskole na farmie z widokiem na fiordy Norwegii.Obecnie ma 82 lata i jest na emeryturze, jednak nadal prowadzi seminaria i szkolenia. W 2017 roku została odznaczona Królewską Odznaką Honorową od króla Norwegii za jej wkład w dziedzinie zachowań psów w ciągu ostatnich 40 lat.

Jej książka mówi o 19 sygnałach, których psy używają w komunikacji między sobą by unikać konfliktów. Niektóre z nich z pewnością są Wam znane, takie jak odwrócenie się czy oblizywanie. Ale jest też wiele innych sygnałów, które tylko odczytane w odpowiedni sposób jesteśmy w stanie zauważyć jako sygnał uspokajający.

Turid opisuje każdy z sygnałów i podaje do niego przykład wraz ze zdjęciem. Taki opis nie jest dłuższy niż pół strony, więc jego zrozumienie, a co najważniejsze przyswojenie jest bardzo proste.

Jeśli zastanawiasz się czym są sygnały uspokajające to wyobraź sobie sytuację, kiedy idziecie ze swoim psem na spacerze i nagle pojawia się po drugiej ulicy inny pies. Twój czworonożny przyjaciel może zareagować na kilka sposobów, jednak w przypadku chociażby psów lękowych (pomijając psiaki, które reagują agresją) reagują one poprzez zastygnięcie, położenie się lub ustawienie się bokiem do przeciwnika. W ten sposób dają sygnał pt ‚kolego, boję się ciebie, wiec bezpieczniej będzie jeśli zostaniesz po drugiej stronie ulicy’. To jest właśnie sygnał uspokajający.

Idąc za ciosem wyobraźmy sobie drugą sytuację: wiele jest filmików w sieci, na których influencerki (nie obrażając nikogo) trzymają swojego psiaka na rękach i próbują dać mu buzi. W tej sytuacji pies odwraca głowę w bok – to również jest sygnał uspokajający, o którym mówi Turid.

Najbardziej jednak znanym dla wszystkich jest sytuacja, w której przed spacerem pies jest tak podekscytowany, że zaczyna ziewać. O tym też Turid pisze w swojej książce ‚Sygnały uspokajające: jak psy unikają konfliktów’.

Po opisaniu wszystkich sygnałów mamy kilka historii z praktyki Turid i opisane przypadki z jakimi miała do czynienia. Kiedy pisałam recenzje książki „Nie dla psa i kota kiełbasa” mówiłam o tym, jak takie przykłady z czyjejś praktyki zawodowej są niezwykle cenne do analizy i przydatne. Z ogromną radością czytałam ten rozdział w książce Turid Ruggas.

„Nie dla psa (i kota) kiełbasa” – RECENZJA

W tej książce jest też mowa o szczeniakach i ich rozwoju w kontekście takich sygnałów. To co jednak bardzo mi się podobało to fakt, że autorka zdecydowała się odpowiedzieć na pytanie ‚a co jeśli mój pies nie wykazuje żadnych syganłów?’ —> bardzo dokładnie tłumaczy to zagadnienie, ale o tym możecie przeczytać bezpośrednio w książce.

Podsumowując:

Pozycja świetna na listopadowy wieczór z herbatą. Właściwie natychmiast po jej przeczytaniu stajemy się bardziej uważni na komunikację naszego psa i na to jak my możemy się z nim porozumiewać. Polecam każdemu opiekunowi psiaka!

Odbierz darmowy e-book!

 

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH WARSZTATEM!

 

ZAPISZ SIĘ I OCZEKUJ NA PIERWSZĄ WIADOMOŚĆ!

 

POCZEKAJ! Mam dla Ciebie 18 darmowych planerów do pobrania!

 

Zapisz się na listę osób zainteresowanych!

* Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Koty i Psy Andrzejewskiej. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.