Wprowadzenie drugiego kota do naszego domowego gniazda, to nie lada wyzwanie! Tyle osób mówi o socjalizacji z izolacją, o tym jak jest ważna w procesie zapoznawania kotów. Ale czy to prawda, że dobrze przeprowadzona zapewni nam wspaniałą relację między kotami? Poznajcie historię Goyi i Ruperta!

Socjalizacja z izolacją, czyli magiczne 3 słowa, które usłyszysz na kocich grupach, forach i od behawiorystów. Powtarzane jak mantra przy dokacaniu, wciąż jednak ignorowane przez wielu opiekunów kotów. Na czym ten proces polega? Jest bardzo dużo definicji, które go opisują, ale ja mam swoją:

Socjalizacja z izolacją – to powolny i dokładny proces, który ma na celu ułatwić obcym kotom zapoznanie się ze sobą. Bez zbędnego stresu i natarczywości.

Wykorzystuje się z nim przede wszystkim izolację w pierwszych dniach, następnie buduje pozytywne skojarzenia między kotami, i wreszcie przychodzi moment kiedy koty mogą przebywać razem bez ograniczeń.

W czasie kiedy nowy kot wchodzi do naszego domu, powinniśmy skorzystać z okazji i poznać kocią komunikację. Podczas spotkania między dwoma kotami można zaobserwować szereg kocich komunikatów! Dzięki odpowiedniej obserwacji i zrozumieniu tego co koty do siebie mówią – znacznie szybciej pójdzie nam zapoznanie ich ze sobą.

Ale czy to zawsze przepis na idealną relację między kotami? 

Nie zawsze. Zdarza się, że mimo zachowania wszelkich środków ostrożności, poświęceniu uwagi kotom – dochodzi do sprzeczek. Dlaczego?

Proces socjalizacji z izolacją i okres kilku tygodni/miesięcy po nim bywa dla kotów bardzo stresujący. Z czasem jednak koty czują się przy sobie coraz swobodniej, wracają do swoich rytuałów z czasów przed pojawieniem się kociego lokatora. Zaczyna się walka o zasoby, uwagę opiekuna i przestrzeń. I tak było w przypadku Goyi i Ruperta.

fot. https://rudykadr.com.pl

Klaudia zgłosiła się do mnie na początku tego roku z prośbą o pomoc w dokoceniu. W ich domu mieszkał już Rupert i miała dołączyć Goya, która była kotką z hodowli. Trzeba przyznać, że cały proces socjalizacji z izolacją przeszedł nam bardzo sprawnie. Warto jednak zaznaczyć, że był nie tylko efekt mojego wsparcia, ale przede wszystkim ogromnej pracy Klaudii i Michała.

Kilka miesięcy później opiekunowie napisali do mnie wiadomość, że pomiędzy kotami zaczyna dochodzić do większych sprzeczek. Zawsze w takich sytuacjach staram się przede wszystkim zrozumieć zachowanie kotów i znaleźć przyczynę, bo wiem, że dla opiekunów to jest ogromny stres, kiedy ich koty, które do tej pory się uwielbiały nagle zaczynają wykazywać zachowania agresywne. I tak też było w tym wypadku – Klaudia nie wiedziała jak reagować w takich sytuacjach i czy ogóle reagować.

fot. https://rudykadr.com.pl

fot. https://rudykadr.com.pl

Rupert jest kotem bardzo spokojnym, bardzo inteligentnym – uwielbia zabawy w wyszukiwanie smakołyków i trening klikerem. Do tej pory miał opiekunów i wszystkie swoje zabawki na własność. W pewnym momencie pojawiła się Goya, czyli mała lokatorka, która była niezwykle energicznym i ciekawskim kotem.

To była mieszanka wybuchowa! Goya chciała poznać cały świat, poznawała nowe zapachy, otoczenie, Ruperta, i budowała relacje ze swoimi opiekunami. Dla Ruperta, to też była nowa sytuacja – nagle wszystkim trzeba się dzielić! To nie lada wyzwanie szczególnie, że wiecie jak rutyna i przywiązanie są ważne w kocim życiu 🙂

Rupert starał się dystansować Goye, gdy nie chciał z nią interakcji, a ona testowała … cierpliwość Ruperta 😀 A tak poważnie to ich problem wynikał z błędów komunikacyjnych, o których mówiłam już wielokrotnie. Dlatego tak ważną umiejętnością jest odczytywanie kocich sygnałów komunikacyjnych. Więcej o nich dowiesz się z tego webinaru:

WEBINAR | ABC Kociej Komunikacji

 

Zaproponowała Klaudii i Michałowi kilka prostych rozwiązań:

  • karmienie kotów kompletnie w obcych pomieszczeniach
  • obserwacja kotów i kiedy widzimy, że zaraz dojdzie do sprzeczki odwracamy kocią uwagę wędką – przekierowując energię na coś innego niż wyżywanie się na drugim kocie
  • elementy dotyku Ttouch dla obu kotów
  • w miejsca, które są najbardziej kryzysowe (u Klaudii i Michała była to kuchnia połączona z przedpokojem) organizować więcej zabaw, atrakcji węchowych
  • czas sam na sam z każdym kotem (z Rupertem był to trening klikerowy!, a Goya miała zabawy z kocim tatą w tym czasie)

Zobaczcie co Klaudia napisała mi po kilku tygodniach pracy:

 Do Pauliny zgłosiliśmy się w sprawie socjalizacji z izolacją. Mimo naszego przygotowania, pod opieką specjalistki czuliśmy się dużo stabilniej podczas całego procesu. Dokacanie to czas, który bardzo mocno rzutuje na dalsze relacje pomiędzy kotami i ich towarzyszami społecznymi. Jaki mieliśmy problem? Po jakimś czasie pomiędzy naszymi kotami dochodziło do częstych bójek.

Czasami były one tak zacięte, że trudno było je przerwać. Z czym najtrudniej było sobie poradzić/co najtrudniej było zrozumieć? Przede wszystkim nie wiedzieliśmy, jak rozpoznać, kiedy kończy się zabawa, a rozpoczyna walka. Drugą kwestią było to, jak takie starcie przerwać w bezpieczny dla wszystkich sposób. Dzięki pracy z behawiorystką udało nam się zrozumieć, że konflikty pomiędzy kotami są także ich sposobem na wzajemną komunikację. Kosztowało nas to dużo czasu i zaangażowania, by nauczyć się rozpoznawać wszystkie sygnały, które wysyłały do siebie koty. Teraz wiemy już, kiedy reagować, a kiedy dać im przestrzeń na komunikowanie swoich potrzeb i wyznaczanie granic.

Ogromny wkład w poprawienie sytuacji między kotami miały tak naprawdę 3 czynniki:

 

  1. Zrozumienie problemu
  2. Odczytywanie kocich sygnałów
  3. Systematyczna praca opiekunów

 

Mam nadzieję, że historia Goyi i Ruperta będzie dla was inspirująca i sami zaczniecie baczniej przyglądać się swoim kotom i odczytywać ich sygnały!

Śledźcie profil Goyi i Ruperta tutaj: https://www.instagram.com/gangofragdolls/

 

Odbierz darmowy e-book!

 

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH WARSZTATEM!

 

ZAPISZ SIĘ I OCZEKUJ NA PIERWSZĄ WIADOMOŚĆ!

 

POCZEKAJ! Mam dla Ciebie 18 darmowych planerów do pobrania!

 

Zapisz się na listę osób zainteresowanych!

* Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Koty i Psy Andrzejewskiej. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.