Czy psi trening musi być długi i mozolny? Od czego zacząć trenowanie z psem? Czy trzeba posiadać jakąś tajemną wiedzę i przeróżne ćwiczenia, by trening był dobry? Na te i inne pytania odpowiedziała mi Ewelina Oleksiak, która jest psim trenerem. W sieci można ją znaleźć jako PsiLuz. Posłuchajcie lub poczytajcie naszej rozmowy.

 

Psi Luz tworzy psio-ludzka para –  Ewelina i Tosia. Ewelina jest trenerem psów, pasjonatką psiej komunikacji, której uczy na zorganizowanych spacerach oraz zwolenniczką odpowiedniej socjalizacji psów. Tosia zaś to adoptowana sunia, niegdyś porzucona w rowie, która jako CEO facebookowej grupy PsiLuzak na spacerze zabiera problematyczne pieski na przechadzki i uczy je spokojnego spacerowania i przebywania wśród innych psów. Obie dziewczyny mają na swoim koncie wiele cennych doświadczeń, którymi dziś się dzielą – należały do grupy ratowniczej, tropiły i trenowały rally-o oraz agility.Liczne webinaria i certyfikaty pogłębiają ich wiedzę, z ktora chetnie sie dziela podczas licznych pieszych i domowych konsultacji. Znajdziesz ich na www.psiluz.pl – gdzie masz dostep do ważnych psich treści.  Na Fanpagu  na Facebooku @psiluz.tosia, gdzie dziela się wiedza i nowinkami dnia codziennego. Na instagramie @psilu.tosia gdzie pokazują  zdjęcia i zajawki z ważnych psio-ludzkich momentów. I na liczącej ponad 1000 osób grupie PsiLuzak na spacerze gdzie spędzają najwięcej czasu

 

Jak wyglądała historia Twojego psa? Dużo mówisz o tym, że Tosia jest świetnym psem do socjalizacji – wyjaśnij proszę co to znaczy.

 

Jej historia nie do końca jest znana, została wyrzucona z samochodu i potem trafiła do fundacji. Na portalu społecznościowym było ogłoszenie o jej adopcji i tak trafiła do mnie. Jest psem po przejściach, borykaliśmy się m.in. z lękiem separacyjnym oraz różnymi fizycznymi dolegliwościami np. chora trzustka. Oprócz tego jest świetnym psem do socjalizowania z innymi – pokazuje jak się zachowywać innym psom. Daje im sygnały, że nie trzeba w danej sytuacji szczekać, czy wystawiać zębów – dzięki temu inne psy uczą się od niej ładnej komunikacji między sobą.

 

Jakie są najważniejsze zalety treningu psa?

Przede wszystkim rozwija fizycznie (dokładnie tak jak z ludźmi – kiedy trenujemy czujemy się lepiej!), psychicznie, ale też poprawia naszą relację z psem. Uczy psa samodzielności, podejmowania decyzji np.przy szarpaku, wzmacnia pewność siebie u psa.

Czy trening może uczyć cierpliwości u psa?

Myślę, że napewno! Najważniejsza w takich treningach jest obserwacja i nasza relacja z psem. Musimy być uważni na to, czy pies chce ćwiczyć, czy my mamy również ochotę na aktywność – żeby nie był to wymuszony trening. Dobra energia służy obu stronom 🙂

Jakie są rodzaje treningów?
  • Nosework – zabawy węchowe, można wykonywać również w domu
  • Tropienie – zabawy odbywają się na zewnątrz i potrzebne jest kilka osób
  • Agility – to jest rodzaj sportu, podczas którego pies bardzo szybko pokonuje różne przeszkody. Na tego typu zabawy trzeba uważać, bo nie wszystkie psy mogą je wykonywać
  • Obedience – trening posłuszeństwa
  • Rally obedience – mogą trenować to zarówno starsze psiaki jak i młodsze, również te z niepełnosprawnościami. Jest to również trening posłuszeństwa tylko troszkę bardziej na luzie, z elementami agility
  • Trening medyczny/kooperacyjny – to jest trening, który pozwala nauczyć psa spokoju podczas wykonywania różnego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych, czy też u weterynarza

 

Czy każdy pies powinien ćwiczyć?

Trzeba pamiętać o tym, że jeśli pies na coś przewlekle choruje, doznał jakiś urazów mechanicznych, to zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie z nim treningów trzeba sprawdzić czy mu nie zaszkodzą. Jeśli lekarz weterynarii nie widzi przeciwwskazań, to spokojnie możemy ćwiczyć.

Pamiętajmy, aby nie trenować z psem na siłę – sprawdzamy czy pies ma ochotę na trening, czy nie. Pamiętajmy też, żeby dostosować poziom treningu do możliwości psiaka.

Czy jest jakaś pora dnia, kiedy najlepiej trenować z psem?

Trenujemy psa trochę na głodniaka – wydajemy podczas treningu dużo smaczków, więc nie karmmy go przed treningiem. Pomiędzy posiłkiem, a treningiem powinno być przynajmniej 2-3 godziny przerwy.

Co Twoim zdaniem jest najważniejsze w psim treningu?

Najważniejsza jest współpraca między nami a psem, ważne są też emocje psa. Pamiętajmy też żeby trening był zakończony sukcesem dla psa – jeśli dane ćwiczenie mu nie wychodzi, to cofnijmy się do momentu, kiedy mu wychodziło i na tym trening zakończmy. W ten sposób budujemy pewność siebie u psa.

Od czego zacząć psi trening? Od jakich ćwiczeń?

Jeśli pies nie zna podstawowych komend, to zaczynamy oczywiście od tego – to też jest trening. Komendy typu: zostać, poczekaj, waruj są potrzebne i należy je wypracować. Jednemu psu nauczenie się komendy ‚siad’ zajmie tydzień, innemu kilka powtórzeń w ciągu dnia. Trenujemy z psem dopóki się nie nauczy i dopiero potem przechodzimy do dalszych komend. Natomiast jeśli pies nie chce nauczyć się jakiejś komendy to spróbujmy czegoś innego – nie każdy pies musi być dobry we wszystkim 🙂

Uczmy psa komend, które nam i jemu się przydadzą! Jeśli wiemy, że pies ucieka na spacerach – nauczmy go komendy przywoływania. Jeśli jest niecierpliwy – nauczymy go komendy ‚poczekaj’. Jeśli notorycznie na spacerze wyjada resztki z ziemi, to nauczymy go komendy ‚zostaw’. Później te komendy możemy rozwijać, rozbudowywać nasz trening z psem.

PAMIĘTAJMY, ABY NAGRADZAĆ PSA W ODPOWIEDNIM MOMENCIE! Możecie wspomagać się kliperem, który świetnie wyłapuje ten moment.

Jak często trenować z psem?

To zależy co chcemy uzyskać – jeśli po prostu uczymy się nowych komend, robimy trening węchowy, czy ogólnorozwojowy, to wystarczy 2-3 razy w tygodniu. Warto też sprawdzić jakie predyspozycje do ćwiczeń ma rasa naszego psa. Są psy, którym trening raz w tygodniu w zupełności wystarczy, a są też takie, które mogą i lubią trenować nawet codziennie!

Czy w trakcie spaceru można również wprowadzać jakieś elementy treningu?

Oczywiście, że tak! Wszystkie zabawy związane z węszeniem są świetnym rozwiązaniem podczas spaceru. Poniżej jeszcze kilka propozycji:

  • zabawa węchowa – smaczki zostawiamy na drzewie dosyć nisko i pies ma za zadanie je wywęszyć
  • kiedy widzimy przewalone drzewo, albo większy konar, spróbujmy psa zachęcić do przeskoku przez nie i dodać do tego jakąś komendę np.’hop’
  • wymijanie drzew slalomem – świetne ćwiczenie ogólnorozwojowe!

 

Takie treningi najlepiej robić na początku spaceru, a nie na koniec 🙂

Co robić z psem w trakcie pandemii? 

Najlepiej dać mu święty spokój 🙂 Wiem, że trochę sytuacja, w której jesteśmy zamknięci w domu, nas przytłacza i staramy się wypełnić ten nasz dzień. Ale pamiętajmy, żeby psa nie przebodźcować. Trenować wtedy kiedy pies ma ochotę, bawmy się w domu, ale z rozsądkiem i nie nadwyrężając ani siebie, ani psa.
Tutaj wystarczy np. codziennie w kreatywny sposób podać psu porcję jedzenia – albo w pudełeczkach po herbacie schować smaczki, albo na macie węchowej, albo zawinąć w kocyk.

Jaki trening dla psa seniora, który jest niewidomy?

Wszystkie treningi związane z węszeniem – nosework, maty węchowe, kule węchowe, tory ze smaczków. Szczególnie, że psy, które nie widzą mają ten węch jeszcze bardziej wyostrzony i polegają tylko na tym zmyśle. Powinniśmy tym bardziej angażować je w takie zabawy.
____

BONUS!
Tutaj możesz zobaczyć jak wykonać prosty trening ogólnorozwojowy dla psa w domu:

 

 

Odbierz darmowy e-book!

 

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH WARSZTATEM!

 

ZAPISZ SIĘ I OCZEKUJ NA PIERWSZĄ WIADOMOŚĆ!

 

POCZEKAJ! Mam dla Ciebie 18 darmowych planerów do pobrania!

 

Zapisz się na listę osób zainteresowanych!

* Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Koty i Psy Andrzejewskiej. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.