Pierwszy kot, to zawsze spore wyzwanie dla przyszłych opiekunów. Często tę decyzję podejmujemy albo przygotowując się do tego starannie, albo pod wpływem chwili. Niezależnie od tego jak wyglądała Twoja decyzja – efektem tego jest kot w domu! Zobacz o czym musisz pamiętać na początku swojej drogi jako koci opiekun.

 
 
Każdy poradnik, wpis blogowy dla przyszłych kocich opiekunów zawiera wskazówki dotyczące tego, jakie wybrać miski dla kota, legowisko i żwirek. Oczywiście to wszystko jest ważne, ale nie tak ważne jak to jak zająć się kotem w pierwszych chwilach pod wspólnym dachem. Pokażę Ci teraz 5 rzeczy, które zawsze radzę przyszłym opiekunom na start:
 

ZADBAJ O JEGO KOMFORT

 
Kot trafia do nowego środowiska jakim jest Twój dom. Może wtedy czuć się niezręcznie, być wystraszony i dlatego warto zadbać o jego komfort na początku. Spokojnie daj mu się zapoznać z każdym, nawet najmniejszym kątem w nowym otoczeniu. Daj mu wszystko swobodnie obwąchać i oznaczyć. Nie popędzaj go, jeśli od razu nie chce wyjść spod łóżka czy transportera, bo to dla niego stresująca sytuacja. Wszystko wydarzy się w swoim czasie 🙂
 

ZACZNIJ GO UCZYĆ

 
Często zapominamy o tym, że im kot jest mniejszy tym łatwiej go wielu rzeczy nauczyć. Np. od małego przyzwyczajać do obcinania pazurków czy pielęgnacji zębów. Im szybciej zaczniemy wdrażać pierwsze treningi tym lepiej.
 


 

BUDUJ WASZĄ RELACJĘ

 
Oswajanie z nami, naszym rytmem dobowym i stylem życia, powinno właśnie nastąpić w pierwszych chwilach z kotem w domu. To czas kiedy powinniśmy skupić się na nim na 100%! Poświecić mu czas, żeby sprawdzić co lubi, a czego nie, nauczyć go dotyku, bezpiecznych zabaw i stawiania granic, jeśli takie chcemy żeby były.
 

OBSERWUJ PIERWSZE CHWILE

 
To trochę jak z dziećmi – nie chcemy pominąć pierwszego kroku, słowa, uśmiechu. Może u kotów jest nieco inaczej, ale to nadal szalenie ważne, żeby obserwować jak wygląda jego dzień, co robi kiedy jest sam, czym lubi się bawić, jak potrafi zająć się sam sobą, które elementy w domu mu przeszkadzają, czym wykazuje największe zainteresowanie. To wtedy kształtuje się charakter naszego kota, dlatego obserwuj i notuj wszystko co ważne.
 

BUDUJ POZYTYWNE NAWYKI

 
Pozytywne nawyki, czyli właściwie co? A no np. nie wskakiwanie na blat kuchenny, albo dotyk i kontakt z obcymi osobami, głośnie dźwięki np. odkurzacz. Zamontuj też siatkę na oknach lub balkonie jeśli posiadasz – to akurat kwestia bezpieczeństwa, ale musiałam o tym wspomnieć 🙂

 

Zapisz się i pobierz darmowy mini e-book!

 

Chcę wziąć udział!

 

ZAPISZ SIĘ NA WEBINAR!

 

ZAPISZ SIĘ NA WEBINAR!

 

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH WARSZTATEM!

 

ZAPISZ SIĘ I OCZEKUJ NA PIERWSZĄ WIADOMOŚĆ!