Pandemia pozmieniała całkowicie nasze tryby i rytm dnia. To wpłynęło na nasze samopoczucie, zdrowie psychiczne, ale także na naszego kota. Każdy mruczek musiał się przyzwyczaić do tego, że nagle jesteśmy więcej w domu i w dodatku nie mamy czasu żeby się z nim cały czas bawić. Obostrzenia są powoli luzowane i część z nas wraca z powrotem do pracy na etacie – to kolejna zmiana dla kota, bo nagle znów nas nie ma w domu! Jak zatem prawidłowo przeprowadzić trening samotności u kota? Odpowiem na to pytanie w 5 krokach!

 

KROK 1: Zastanów się co robił Twój kot do tej pory, gdy byłaś zajęta. 

Brzmi to dość tajemniczo, więc już spieszę z wyjaśnieniem! Jesteś w domu – pracujesz, siedzisz przy biurku, może zajmujesz się jakimiś domowymi obowiązkami.

Co Twój kot robi w tym czasie? Biega, skacze, bałagani, miauczy, a może zajmuje się sobą w jakiś sposób? Które zabawki wówczas lubi najbardziej?

Zanotuj te wszystkie cenne informacje!

KROK 2: Wybierz zabawki i akcesoria, z których Twój kot korzysta najchętniej, gdy jesteś zajęta

Przykładowo: jeśli kot uwielbia myszki, piłki, zabawki do podkopywania albo karton – i to są zabawki, z których korzysta, gdy zajmuje się sam sobą, to właśnie te elementy wyciągaj wtedy kiedy wychodzisz z domu do pracy. Dla kota będzie to sygnał, że wychodzisz z domu i czas na jego ulubione zabawki!

KROK 3:  Zrób próbę zanim wyjdziesz na 8 godzin z domu

O tym pomyśle pewnie już słyszałaś nie raz! Ale prawda jest taka, że moim zdaniem odpowiednie przygotowanie jest kluczem do sukcesu, jeśli chcemy, aby nasz kot czuł się naprawdę komfortowo podczas naszej nieobecności.

Jeśli przez jakieś pół roku – rok, pracowałaś zdalnie, to zacznij od wychodzenia z domu na 2-3 godziny, potem na 4 godzinki i 5 godzin. Zobacz jak wtedy zachowa się kot! Witaj go miłym, spokojnym głosem, zastosuj się do wskazówek z zabawkami i zobacz jak zareaguje.

Kotu dużo łatwiej będzie się oswoić z faktem, że wychodzisz na tak długo, kiedy nie będzie to dla niego zbyt gwałtowne.

KROK 4: Zastanów się jak wyglądała wasza rutyna dnia przed pandemią

Innymi słowy: co robiliście i w jakich porach, kiedy jeszcze pracowałaś normalnie w biurze czy na etacie. Zastanów się:

  • o jakich porach się bawiłaś z kotem
  • kiedy był czas na jedzenie
  • kiedy był czas na pielęgnację
  • o której wracałaś do domu
  • o której wychodziłaś z domu

To wszystko będzie ci pomocne w stworzeniu nowej kocio – ludzkiem rutyny dnia.

KROK 5: POCHWAL KOTA PO POWROCIE DO DOMU

Niech wie, że kiedy wracasz do domu, to czeka na niego nagroda! Budowanie pozytywnych skojarzeń to klucz do sukcesu!

Dodatkowo pamiętaj o wykorzystaniu zabawek interaktywnych! Są zbawienne, kiedy wychodzimy na dłuższy czas z domu. Pomagają kotu się zrelaksować, uspokoić i rozładować emocje. Zaraz po zabawie takimi ‚sprzętami’, powinien się umyć i pójść spać.

Jeśli nie masz pod ręką takich interaktywnych zabawek, to nic straconego! Na YouTube jest masa filmów o tym jak zrobić samodzielnie takie zabawki. I wcale nie są one skomplikowane, a dodatkowo praca przy nich ukoi nasze ludzkie, skołatane nerwy 🙂

__

Pamiętaj też, że koty dość szybko adaptują się do naszego stylu życia. Kilka prób i pierwsze tygodnie powrotu do pracy mogą być trudne, ale później pójdzie z górki! 🙂

Odbierz darmowy e-book!

 

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH WARSZTATEM!

 

ZAPISZ SIĘ I OCZEKUJ NA PIERWSZĄ WIADOMOŚĆ!

 

POCZEKAJ! Mam dla Ciebie 18 darmowych planerów do pobrania!

 

Zapisz się na listę osób zainteresowanych!

* Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Koty i Psy Andrzejewskiej. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.