Jakiś czas temu napisała do mnie na instagramie Paulina z prośbą o poradę. Jej problem wydał mi się na tyle ciekawy, że pomyslałam o spisaniu go w formie wpisu – każdy będzie miał wówczas z niego pożytek! Poznajcie Paulinę, jej kotkę Etnę i suczkę Lunę. Postaram się odpowiedzieć na pytanie: jak zapoznać ze sobą psa i kota!

Podczas rozmowy z Pauliną dowiedziałam się kilku rzeczy o obu zwierzakach i o sytuacji jaka aktualnie ma miejsce. Paulina mieszka teraz ze swoją kotką, natomiast jej partner ma psiaka. Chcieliby zacząć zapoznawać ze sobą zwierzaki, gdyby w przyszłości miało dojść do wspólnego zamieszkania. Poniżej znajdziecie fragment rozmowy z Pauliną na temat charakteru obu zwierzaków:

Przeanalizujemy zatem te dwie wypowiedzi i wyciągnijmy najważniejsze wnioski:

 • Etna (kotka) przejawia zachowania, które sugerują, że może być zazdrosna
 • uwielbia się bawić i jest raczej żywiołowym kotem, choć nie miała nigdy kontaktów z innymi zwierzętami
 • Luna (suczka) – zna już inne zwierzęta, wychowuje się z kotem
 • jest łagodnym psem, nie ma problemów z innymi zwierzętami

 

To co napewno jest dużym plusem w obecnej sytuacji, to fakt, że suczka już wychowuje się kotem. Zatem jego widok nie będzie dla niej niepokojący. Wykluczamy też możliwość pogoni i ewentualnych zaczepek/szczekania na kota. To bardzo duży plus na początek!

Zawsze kiedy chcemy ze sobą dogadać psa i kota należy brać pod uwagę emocje i dobro obu zwierzaków. W tym wypadku nie ma raczej obaw o zachowanie psa, ale jak słusznie Paulina na początku mi zaznaczała – chciałaby uniknąć zbyt dużego stresu dla swojej kotki. Dla Etny zdecydowanie będzie to kompletnie nowa sytuacja, więc jej samopoczucie jest tutaj bardzo ważne.

Stres w takich sytuacjach jest nieunikniony dla obu zwierzaków, ale można go zminimalizować stosując się do kilku zasad!
Oto moje wskazówki dla Pauliny:

 1. Zaczęłabym od przyniesienia kilku żeby Luny (suczki) do domu, w którym mieszka Etna. I stopniowo zapoznawała ją z zapachem. Sprawdziłabym jak reaguje i za każdą interakcje z przedmiotem (czy to będzie kocyk czy zabawka) nagradzałabym ją smaczkiem
 2. To samo zrobiłabym z rzeczami Etny – zaniosłabym do domu Luny, żeby również miała okazję zapoznać się z zapachem. W końcu dbamy o komfort obu zwierzaków
 3. Następnie można przyprowadzić Lunę do domu Etny. Ważne aby suczka była na smyczy przez całe spotkanie! Niech ono trwa około 5-10 minut
 4. Stopniowo wydłużamy częstotliwość spotkań

 

Reszta tak naprawdę zależy od tego jak przebiegną te pierwsze etapy spotkań pomiędzy zwierzakami.

 

To co może być pomocne dodatkowo to:

 • bramka (taka jak dla dzieci), która nieco ograniczy przestrzeń dla psiaka i obojgu zwierzakom da większą pewność siebie.
 • duża ilość smaczków dla obu zwierzaków
 • gryzaki dla Luny, żeby również w stresującej sytuacji mogła poczuć się pewnie
 • bezpieczna kryjówka dla Etny (prawdopobnie będzie wybierała miejsca wysokie)
 • wsparcie opiekunów zarówno dla Etny jak i Luny

 

Odbierz darmowy e-book!

 

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH WARSZTATEM!

 

ZAPISZ SIĘ I OCZEKUJ NA PIERWSZĄ WIADOMOŚĆ!

 

POCZEKAJ! Mam dla Ciebie 18 darmowych planerów do pobrania!

 

Zapisz się na listę osób zainteresowanych!

* Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Koty i Psy Andrzejewskiej. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.