Odpowiedź na to pytanie zastawia chyba każdego opiekuna, który doświadczył ze strony swojego kota agresji. Czasem wynika ona z nieprawidłowej zabawy, czasem z doświadczeń jakie kot miał, a czasem jest to faktycznie agresja na tle nerwowym. Jak sobie z nią radzić i jak odróżnić poszczególne rodzaje agresji? O tym mowa w dzisiejszym artykule.
 

Na początek warto wiedzieć, że koty nie są złośliwe – być może wydaje Ci się to zupełnie oczywiste, ale nie wszyscy o tym jeszcze pamiętają. Jeśli robią coś, co w naszym odczuciu jako opiekunów wydaje się być zachowaniem niepoprawnym, to jest niemal pewne, że kot robi to z konkretnego powodu.
 

Czym jest agresja?

 
Warto wiedzieć czym jest agresja, zanim zaczniemy szerzej o niej mówić.

Agresja – Definicja stosowana w Centrum Zdrowia Kotów przy uniwersytecie w Cornell (USA) mówi, że agresja jest wrogim i gwałtownym zachowaniem, którego celem jest zastraszenie lub zdominowanie innych jednostek.

 

Z kolei według amerykańskiej behawiorystki, dr Suzanne Hetts, może być to zachowanie prezentowane wobec człowieka, drugiego kota lub zwierzęcia należącego do innego gatunku i może ono przybierać rozmaite formy. W tym rozumieniu można więc potraktować agresję jako źródło, które wywołuje w kocie dalsze, złożone reakcje.

I ja jakoś bardziej przybliżam się do tej drugiej definicji. W skrócie: agresja może być sygnałem ostrzegawczym, uspokajającym, zatrzymującym.. może przybierać różne formy.
 

Czy gryzienie rąk to agresja?

 
Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie trzeba wiedzieć jakie są rodzaje agresji. Zanim Ci je przytoczę, to zaznaczę, że część z nazw poszczególnych agresji jest klasyfikowana (tzn. uczą ich na studiach z behawiorystki), a część jest przeze mnie zauważona podczas pracy behawiorystycznej i nazwałam je roboczo. Aby było sprawiedliwie i bez niedomówień, podzielę je tutaj:
 
KLASYFIKOWANE RODZAJE AGRESJI
 

  • agresja terytorialna – zazwyczaj występuje kiedy na terytorium jednego kota wchodzi drugi. Są koty, które mogą dopuszczać się agresji terytorialnej nawet w sytuacji kiedy do domu wchodzą goście
  • agresja w zabawie – każdy chyba zna ten przykład, kiedy opiekunowie bawią się z kotem rękoma, a później kot zaczyna ich atakować.
  • agresja dystansująca – jej celem jest utrzymanie przeciwnika (kota, człowieka) w odpowiednio dużym dystansie od siebie. Bardzo często dotyczy nieśmiałych kotów, które mają małą przestrzeń do dyspozycji i jest w domu drugi kot, którego zachowanie można by określić jako ‚jest go wszędzie pełno’
  • agresja wywołana bólem – zdarza się zazwyczaj chwile przed kontaktem fizycznym. Agresja wywołana bólem jest jedyną z najczęstszych przyczyn jakie spotykam u swoich pacjentów
  • agresja na tle lękowym – zazwyczaj pojawia się w samoobronie, gdy kot nie widzi innego rozwiązania danej sytuacji

 
NIEKLASYFIKOWANE RODZAJE AGRESJI
 

  • agresja przeniesiona – zdarza się wtedy, gdy kot ma złe relacje z drugim kotem, osobniki zostają rozdzielone, kot jest sfrustrowany i zaczyna atakować swoją właścicielkę. Ale! Trzeba być bardzo ostrożnym w klasyfikowaniu rodzajów kociej agresji, bo w tym konkretnym przypadku równie dobrze mogłaby to być agresja na tle lękowym
  • bierna agresja – to jest np. moment kiedy jeden kot wpatruje się w drugiego w specyficzny sposób. Tak jakby się na niego czaił. Jest to pierwszy etap/sygnał zachowania, które prawdopodobnie za chwile nastąpi (czyli atak)

 
Na tym etapie już powinna Ci się zapalić lampka w głowie, który rodzaj agresji spotykasz u swojego kota. Jeśli Twój kot Cię gryzie, to możne świadczyć o wielu czynnikach:

💡złej relacji z opiekunem

💡stresie

💡nieprawidłowej zabawie (np. brak odnawiania łańcucha łowieckiego)

💡nieprawidłowym kontakcie z kotem (dotykanie kota tam gdzie nie lubi, głaskanie go wtedy kiedy nie ma na to ochoty)

💡zbyt wczesnym odstawieniu przez matkę

💡bólu, dyskomforcie

Tylko szeroki i dogłębny wywiad u behawiorysty jest w stanie określić z jaką agresją mamy do czynienia i jak sobie z nią poradzić. Na początek jednak musisz wiedzieć, że celem w takiej terapii behawioralnej nie jest pozbycie się tego zachowania, ale znalezienie przyczyny, zapewnienie kotu komfortu i poczucia bezpieczeństwa, a dopiero potem modyfikowanie zachowania niepożądanego. 
 

Jeśli chcesz skorzystać z konsultacji u mnie, to wystarczy, że zapiszesz się na tej stronie:

KONSULTACJA INDYWIDUALNA

Odbierz darmowy e-book!

 

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH WARSZTATEM!

 

ZAPISZ SIĘ I OCZEKUJ NA PIERWSZĄ WIADOMOŚĆ!

 

POCZEKAJ! Mam dla Ciebie 18 darmowych planerów do pobrania!

 

Zapisz się na listę osób zainteresowanych!

* Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Koty i Psy Andrzejewskiej. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.