Wydawanie głośnych dźwięków przez kota niejednego opiekuna zdenerwowało. Nie rozumiemy dlaczego koty to robią, po co i czego od nas oczekują. Jedne wokalizują nad ranem, inne w nocy, a jeszcze inne całymi dniami. To pokazuje, że co kot – to inny zwyczaj. Ale daje nam też do zrozumienia, że aby odkryć o co chodzi naszemu kotu trzeba patrzeć na to zjawisko nieco szerzej. Dzisiaj porozmawiamy o tym jak interpretować kocie miauczenie i jak sobie z nim radzić. 

 

Czy kocie miauczenie ma ogóle jakąś przyczynę? Czy to koty robią to tak po prostu, bez większego celu i generalnie tylko po to, żeby nas zdenerwować? Oczywiście, ze nie! Kocie miauczenie to nic innego jak sposób komunikacji z nami i innymi zwierzętami. Z pewnością już wiesz, że koty komunikują się z nami za pomocą sygnałów: wzrokowych, zapachowych i dźwiękowych.

Sygnały zapachowe, to np.ocieranie się pyszczkiem o przedmioty, meble czy nas jako właścicieli. To również znaczenie moczem czy kałem.

Sygnały wzrokowe, to np. ustawienie ciała, mimika kota, nastroszony ogon czy głębokie wpatrywanie się

Sygnały dźwiękowe, to właśnie miauczenie. Ale nie tylko! Parchnięcie kota, czy syczenie to również sygnał dźwiękowy. Dzisiaj jednak skupimy się konkretnie na miauczeniu.

 

Powody

Trzeba przyznać, że głośne miauczenie kota, to chyba najbardziej irytujący sygnał dźwiękowy dla nas ludzi. Najmocniej go odbieramy i nie raz może doprowadzić nas do stało. Tym bardziej warto zrozumieć, dlaczego koty miauczą. Jest kilka powodów, dla których koty głośno miauczą:

  • wysyłanie sygnałów na odległość – tutaj można posłużyć się przykładem, kiedy matka nawołuje swoje młode, które się zagubiły lub rozproszyły po terenie. Drugim bardzo mocnym przykładem jest również miauczenie z powodu pojawienia się niebezpieczeństwa. Koty w ten sposób komunikują się ze sobą i dają sobie znać, że zbliża się zagrożenie. Trzecim przykładem będzie wołanie o pomoc – znacie ten przeraźliwy koci odgłos dochodzący z piwnicy w blokach mieszkalnych? Często uwięzione gdzieś koty będą właśnie w ten sposób wołać o pomoc.
  • odstraszanie – w tym właśnie zawierają się wszelkie syczenia, prychania, warczenie, plucie i głośnie miauczenie.
  • nuda koty kiedy się nudzą z pewnością będą nawoływać Cię do zabawy poprzez miauczenie
  • głód – Twój kot nie budzi Cię o 5 rano bez powodu, jeśli przyzwyczaiłaś go do jedzenia o tej porze, to się tego domaga w najbardziej dosadny sposób

 

Rozpoznanie

No dobrze, ale jak rozpoznać, która przyczyna pasuje akurat do mojego kota i tej konkretnej sytuacji?

Niestety to jest bardzo trudne.. Żeby dokładnie sprawdzić dlaczego Twój kot miauczy powinnaś znać podstawy kociej mowy ciała i brać pod uwagę nie tylko jeden element jakim jest miauczenie, ale wszystkie sygnały, również te związane z postawą ciała czy mimiką. Dla ułatwienia podam Ci 2 skrajne przykłady:

  1. Kot ma uniesiony do góry ogon, miauczy, kręci się po domu, patrzy na ciebie, co chwilę do Ciebie podchodzi i raz miauczy, a raz mruczy – oznacza to, że nawołuje cię do zabawy albo.. jedzenia 🙂 Klasyczny przypadek kociej nudy!
  2. Kot ma uniesiony ogon, nastroszony i głośno miauczy – widzi lub czuje zagrożenie. Ale to tylko jeden z przypadków! Bo dodając do tego uszy nastawione do tyłu i zmniejszone źrenice, możemy mieć do czynienia z wrogiem nastawieniem wobec drugiego osobnika.

Poniżej znajdziesz filmik – nieco humorystyczny, ale w prosty sposób opisujący kilka przykładów kociej mowy ciała 🙂

 

 
 

Co zrobić, gdy kot miauczy?

  1. Przeanalizuj dzień Twojego kota: czy ma wystarczająco dużo zabawy? Czy ma miejsce do obserwacji świata zewnętrznego? czy nie przegapiłaś cyklu łowieckiego? czy nie zmieniły się jego pory jedzenia, albo sposób ich podawania?
  2. Poczytaj nieco więcej o kociej mowie ciała – im więcej będziesz wiedziała, tym szybciej zrozumiesz o co Twój kot Cię prosi. To szalenie ważna umiejętność!
  3. Zwracaj uwagę na każdy element kociego ciała – wibrysy, uszy, oczy, postawa, mimika, ogon, dźwięki – wszystko to ma znaczenie i może opisywać koci stan. Żeby Cię tym nie przytłoczyć proponuję, abyś rozpracowała każdy element od początku, po kolei i bez pośpiechu. Jak nabierzesz wprawy, to odczytywanie kociej mowy ciała będzie dla Ciebie pestką!