Frustracja to jedna z najczęstszych przyczyn agresji u kotów. Kot nerwowo kręci się po domu, zaczepia Cię, zaczyna drapać kanapę, a przy tym wszystkim głośno wokalizuje. To są pierwsze sygnały tego, że prawdopodobnie jest sfrustrowany. Zobacz, co możesz z tym zrobić!

 

DEFINICJA

 
Kocia frustracja – najprościej rzecz ujmując, jest stanem emocjonalnym, w którym kot nie radzi sobie z sytuacją, w jakiej się znajduje i szuka ujścia dla swoich emocji. Przekładając to z kociego na nasze – wyobraź sobie sytuację, w której masz 5 minut do wyjścia z domu i nie możesz znaleźć swoich kluczy. Zaczynasz w popłochu ich szukać, wywracając przy tym wszystkie szuflady i rzeczy na swojej drodze. W końcu nie wytrzymujesz i potrzebujesz na chwile usiąść i ochłonąć. Mniej więcej tak wygląda kocia frustracja – z tym, że kot nie usiądzie, żeby ochłonąć. Tylko zrobi wszystko, żeby swoje emocje rozładować.
 

OBJAWY

 
Ten stan emocjonalny objawia się na różne sposoby. Najczęściej jednak zauważam u swoich pacjentów:

 • nadmierne drapanie
 • nadmierna wokalizacja
 • kręcenie się po domu
 • częsty mocz
 • zwiększona zależność od opiekuna
 • polowanie na nogi
 • podgryzanie opiekuna

 

Jak pewnie wiesz, każdy z tych objawów może eskalować i z czasem zamiast polowania na nogi czy podgryzania opiekuna będziemy mieć silną agresję. A zamiast częstego moczu – mocz poza kuwetą. Pamiętaj jednak, że każdy kot jest inny i jeden będzie pokazywał swoją frustrację poprzez wzmożoną aktywność – a inny wręcz odwrotnie. Stanie się wycofany, niechętny do zabawy i jedzenia. Wszystko jest kwestią tego, z jakim kotem mamy do czynienia.

W przypadku bardziej zaawansowanej frustracji mogą wystąpić objawy fizyczne takie jak:

 • biegunka
 • wymioty
 • łysina
 • katar
 • zespół PICA
 • słaby apetyt
 • nadmierne jedzenie/picie
 • nagły przyrost lub spadek masy ciała

 

PRZYCZYNY

 
Najczęstszą przyczyną frustracji u kota jest … nuda! Koty śpią i jedzą przez większą część swojego dnia. Potem przychodzą się poprzytulać do swoich opiekunów, ale gdzieś muszą przecież rozładować tą nagromadzoną w sobie energię.
 
Kolejną przyczyną będzie niezaspokojenie kocich potrzeb takich jak polowanie, wspinanie się, stymulacja węchową, wzrokowa czy słuchowa. Do tej listy możemy dorzucić brak kontaktu z opiekunem (lub zła relacja z nim), problemy w kociej grupie czy wywieranie presji społecznej.
 
Najlepiej w takiej sytuacji skonsultować się z behawiorystą, który w odpowiedni sposób przeanalizuje styl życia Twojego kota, znajdzie przyczynę i zaproponuje rozwiązanie problemu.
 
Stres, to kolejna przyczyna frustracji, agresji czy niepożądanych kocich zachowań. Tutaj pozwolę sobie przytoczyć jedno z badań, które ostatnio wpadło mi w ręce. W 2012 roku Judi Stella, Candace Croney i Tony Buffington przeprowadzili badanie, którego celem była ocena behawioralnych i fizjologicznych reakcji zdrowych kotów ze zdiagnozowanym FIC (idiopatyczne zapalenie pęcherza) po ekspozycji na pięciodniowy stresor.

 

 
 
Dziesięć zdrowych kotów i 18 kotów z FIC umieszczono w wiwarium The Ohio State University Veterinary Medical Center (OSUVMC). Wszystkie koty trzymano we wzbogaconych klatkach przez co najmniej rok przed eksperymentem. Koty miały codzienną zabawę i socjalizację poza klatką, smakołyki i wzbogacanie słuchu. Dzienny harmonogram hodowli był utrzymywany o stałej porze dnia, a koty były pod opieką dwóch znajomych opiekunów. Podczas dni testowych koty były narażone na wiele nieprzewidywalnych stresorów, które obejmowały ekspozycję na wielu nieznanych opiekunów, niespójny harmonogram hodowli i przerwanie czasu zabawy, socjalizacji, smakołyków i wzbogacenia słuchu. Codziennie rejestrowano zachowania chorobowe (SB), w tym wymioty, biegunkę, anoreksję lub zmniejszone przyjmowanie pokarmu i wody, gorączkę, letarg, senność, nasilone zachowania przypominające ból, zmniejszoną ogólną aktywność, czynności związane z pielęgnacją ciała (uwodzenie) i interakcje społeczne.
 
Jaki z tego wniosek? Nawet jeśli koty mają zapewnione wszystkie potrzeby takie jak zabawa, pożywienie, rutyna, ale w ich środowisku pojawia się stresujący bodziec – może pojawić się frustracja i bardzo silne objawy fizyczne.
 
Sugeruje to, że codzienne monitorowanie kotów pod kątem zachowań chorobowych może stanowić praktyczną, nieinwazyjną metodę oceny reakcji kotów na stres na otoczenie, a tym samym oceny ich ogólnego dobrostanu.
 
Konsultacja indywidualna
 

ROZWIĄZANIA

 
Jest jednak kilka opcji, z których możesz skorzystać, kiedy Twój kot jest sfrustrowany. Po pierwsze postaw na większą aktywność swojego kota, aby mógł rozładować nadmierną energię. Wykorzystaj do tego wędki, linki – coś co ruchem przypomina uciekającą ofiarę.
 
Po drugie stymulacja węchowa – do tego świetnie sprawdzą się zabawki z walerianą i kocimiętką. Bardzo polecam te tutaj <klik> Mają zarówno interesujący zapach dla kota jak i ciekawą fakturę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Trening klikerem – pozwoli skupić się Twojemu kotu na jednej czynności, zmęczy go psychicznie, ale przede wszystkim doda pewności siebie! A na tym nam szczególnie u kotów zależy.
 

ZŁE PRAKTYKI

 
Podczas ostatniego live na moim instagramie wspominałam o tym czego nie robić kiedy kot się frustruje. Jedną z najczęstszych złych praktyk, jakie robimy, gdy kot się frustruje to wyniesienie go do innego pomieszczenia, żeby się uspokoił. Rozumiem dlaczego opiekunowie wybierają takie rozwiązanie, ale według mnie jest ono błędem.
 
Wyobraźmy sobie sytuację, w której jest ci źle, nie czujesz się komfortowo psychicznie, płaczesz, bo jesteś tak sfrustrowana. Kiedy zaczynasz się komuś z tego zwierzać, on nagle wychodzi z pomieszczenia i mówi Ci, żebyś się uspokoiła. Czy to ci pomoże? Wątpię.
 
Dla kota to również nie jest łatwa sytuacja – potrzebuje wówczas wsparcia i pomocy w rozładowaniu swojej energii, a nie zmuszenia do uspokojenia się. Lepiej przekierować jego uwagę na zabawkę, czy inny rodzaj aktywności. 🙂

Twój kot często bywa sfrustrowany?

 

 

Odbierz darmowy e-book!

 

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH WARSZTATEM!

 

ZAPISZ SIĘ I OCZEKUJ NA PIERWSZĄ WIADOMOŚĆ!

 

POCZEKAJ! Mam dla Ciebie 18 darmowych planerów do pobrania!

 

Zapisz się na listę osób zainteresowanych!

* Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Koty i Psy Andrzejewskiej. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.