Małe kociaki są super aktywne i mają w sobie bardzo dużo energii, którą muszą gdzieś spożytkować. Wydaje nam się to zupełnie normalne, że biegają, budzą nas w nocy – jesteśmy w stanie to znieść bo wiemy, że dojrzewają i kiedyś to minie. A co jeśli nie mija i kot nadal budzi nas w nocy bieganiem i nadmierną energią? Sprawdź co możesz z tym zrobić!

 
Na początek warto wiedzieć, że koty bardzo dobrze wpisują się w ludzkie życie. Mają zdolność, która pozwala im dostosować ich dzienny tryb do naszego. Jednak zdarza się, że koty przez zaburzoną komunikację lub złe doświadczenia z przeszłości z człowiekiem – mają delikatnie mówiąc tą zdolność zaburzoną.
 

Wiem jak czują się osoby, które mają w domu kota budzącego ich w nocy – tak było z naszym Gabrysiem. Jest to kot, który ma w tej chwili półtora roku. Ale jego pierwsze miesiące nie były dla nas łatwe. Gabryś został znaleziony na placu zabaw w lecie, w 30 stopniowym upale, pomiędzy krzyczącymi dziećmi. Dookoła nie było matki, nie było rodzeństwa. Trafił do nas jako bardzo mały kotek i zdecydowanie zbyt szybko został odstawiony od matki. Dość powiedzieć, że jego jedynym problemem nie było budzenie nas w nocy, ale to nie historia na teraz.
 

Chodzi mi o to, że długo zajęło nam nauczenie go, że w nocy się śpi, a w dzień bawi. Ale nie było to nie do zrobienia. Pokażę Ci teraz co mogłabyś zrobić w pierwszej kolejności żeby zainteresować się problemem:
 

SPRAWDŹ RYTM DZIENNY SWOJEGO KOTA

 
i zapisz go! Tak poprawnie to powinno brzmieć. Kiedy Twój kot śpi, kiedy je, kiedy się załatwia, kiedy jest aktywny – to wszystko powinnaś przez tydzień sobie spisywać w formie jakiejś tabelki lub po prostu w zeszycie i na koniec tygodnia wyciągnąć z tego jakieś wnioski.
 

SPRAWDŹ SWÓJ RYTM DZIENNY

 
Teraz pora na sprawdzenie twojego rytmu dziennego – kiedy wychodzisz z domu, o której wstajesz, o której kładziesz się spać, o której jesteś w domu.
 

PORÓWNAJ SWÓJ RYTM DZIENNY I KOTA

 
Zobacz czy są do siebie podobne, czy się różnią. Jeśli się różnią – to w którym miejscu. Jeśli będziesz to wiedziała, to możesz przejść do kolejnego punktu.
 

BĄDŹ ŚWIADOMA KOCICH POTRZEB

 
Wiem, że my ludzie mamy tendencję do tego, by bezwględnie oczekiwać, że kot się do nas dostosuje. Ale to też żywe stworzenie, które ma swoje potrzeby i nie wolno o nich zapominać. To na co powinnaś zwrócić uwagę, to fakt, że typowy cykl łowiecki kota wygląda następująco:

WYPATRYWANIE –> POLOWANIE —> ZABAWA ZDOBYCZĄ —> JEDZENIE —> HIGIENA —> ODPOCZYNEK

 
Co oznacza, że jeśli ostatni posiłek Twój kot dostaje o 20:00 i potem nie ma czasu na zabawę, to gdzie ma rozładować tą energię? Dlatego też może budzić Cię w nocy.
 

Ja polecam podać ostatni posiłek koło 19:00 – potem porządnie wybawić kota wędką, powtórzyć cykl łowiecki i spędzić kilka chwil na jakiejś fajnej czynności pielęgnacyjnej typu masowanie łapek, czesanie, przytulasy – i sen. To jest mój sposób na spokojną noc z kotem.
 

SPRAWDŹ CZY TWÓJ KOT NIE ŚPI ZA DUŻO W CIĄGU DNIA

 
Jeśli Twój mruczek przesypia większość swojego dnia, to nic dziwnego, że nie chce spać w nocy. Jest wypoczęty i potrzebuje wtedy zabawy. Zastanów się jak możesz zmodyfikować jego dzień, by był bardziej aktywny wtedy, a nie w nocy.
 

SKONTROLUJ JEGO ZDROWIE

 
Wiem jak to brzmi, ale czasem kocia nadpobudliwość wynika z chorób. Twój kot może cię budzić w nocy z powodu bólu, nudy, braku rozrywki czy zapalenia pęcherza. Zawsze wtedy najpierw zalecam wizytę u weterynarza.
 
Każdy kot jest jednak inny, więc jeśli czujesz, że potrzebujesz szerszej analizy i spojrzenia na temat, to zapraszam Cię na konsultację indywidualną  – możemy popracować nad tym tematem wspólnie!
 

Konsultacja indywidualna

Odbierz darmowy e-book!

 

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH WARSZTATEM!

 

ZAPISZ SIĘ I OCZEKUJ NA PIERWSZĄ WIADOMOŚĆ!

 

POCZEKAJ! Mam dla Ciebie 18 darmowych planerów do pobrania!

 

Zapisz się na listę osób zainteresowanych!

* Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Koty i Psy Andrzejewskiej. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.