Zastanawiałaś się kiedyś czy Twój dom, przestrzeń jest przyjazna dla kota? Czy projektując ją zwróciłaś uwagę jak odnajdzie się w niej kot? Jeśli nigdy tego robiłaś to nic się nie martw! Mam dla Ciebie 5 zasad dobrze zorganizowanej kociej przestrzeni. Dzięki ich zastosowaniu nawet dom, który do tej pory nie był przyjazny dla kota stanie się jego oazą spokoju i bezpieczeństwa.

 
 
Środowisko dla kota jest bardzo ważne. To jego centrum dowodzenia, obserwacji, odpoczynku, a nawet polowań. Przede wszystkim jednak, to jego bezpieczna strefa. Miejsce, w którym może czuć się swobodnie, być sobą. Dlaczego jest to takie ważne w kocim świecie? Bo buduje pewność siebie. A pewny siebie kot, to szczęśliwy kot!
 

 
Żeby koci przestrzeń mu sprzyjała potrzebne jest przede wszystkim zaangażowanie właściciela w jej przystosowanie. Mamy tendencje do tego, żeby kreować środowisko dla siebie, wybierać ładne meble, modne białe ściany itd. Szybko jednak okazuje się, że te piękne meble i ściany stają się ofiarą kocich pazurków, zębów czy .. moczu. Aby tego uniknąć warto zastanowić się na początek jakie potrzeby ma nasz kot?
 

 • potrzeba drapania – bezwzględnie i bezdyskusyjnie. Nie można kotu zabronić drapać. Nie można kotu usuwać pazurków, więc ten punkt musi się tutaj pojawić.
 • potrzeba schronienia – kot musi mieć możliwość schronienia. Nie ważne czy jest sam, czy w domu mieszka kilka kotów.
 • potrzeba wspinania – bardzo ważny aspekt kociego życia i wiąże się bezpośrednio z drapaniem. Poza tym, koty szalenie lubią obserwować środowisko z wysokości.
 • potrzeba odpoczynku – czyli wygodne miejsce do spania.
 • potrzeba jedzenia – czyli miejsce, w którym kot może jeść bez skrępowania.
 • potrzeba załatwiania potrzeb fizjologicznych – sprawy kuwetkowe.
 • potrzeba polowania – czyli stymulacja kociego życia rozrywkowego 🙂

 

 

Skoro już wiemy jakie potrzeby mają koty, to teraz zastanówmy się jakie potrzeby ma NASZ kot. Czym to się różni od potrzeb wszystkich kotów? Zawsze powtarzam, że każdy przypadek, każdego kota należy rozpatrywać indywidualnie. Koty mają pewną grupę cech, które są takie same dla wszystkich osobników danego gatunku, ale przecież koty mają swoje preferencje! Jedne wolą karmę w postaci kąsków inne – w postaci mięsnych kawałków. Jedne wolą się bawić wędką, inne zabawkami interaktywnymi. Tak samo jest w przypadku przestrzeni – jedne osobniki kochają kryjówki, tunele, chowanie się pod łóżkiem, a inne będą wolały wysokie półki i spokojną obserwację.

 

Pomyśl co Twój kot lubi, w jakich miejscach spędza najwięcej czasu, gdzie się chowa kiedy przychodzą goście. Te informacje pozwolą Ci dopasować środowisko do potrzeb Twojego kota.

 

Przejdźmy teraz do tytułowych 5 zasad skutecznej organizacji kociej przestrzeni:

 

 1. KOT NIE JE OBOK KUWETY – to podstawowa zasada, dlatego miski powinny być z dala od kuwet
 2. KOT MUSI MIEĆ WYSOKIE MIEJSCE DO SCHRONIENIA – o tym mówiłam już wcześniej, więc nie trzeba tego dodatkowo tłumaczyć
 3. DOBRY DRAPAK KLUCZEM DO SUKCESU – pamiętasz jak mówiłam o nowych meblach podrapanych przez kota? Właśnie  po to Ci dobry drapak. Powinien być duży, mieć odpowiednio dużo miejsca do drapania, nie zawierać miliona półeczek i domków. Przede wszystkim powinien być stabilny i wysoki
 4. POZBĄDŹ SIĘ TRUJĄCYCH ROŚLIN – są dla kota niebezpieczne i niepotrzebne
 5. NIE ORGANIZUJ KOCIEJ PRZESTRZENI DLA SIEBIE, TYLKO DLA KOTA –  jako opiekunowie zwracamy uwagę na design drapaka, misek, i innych gadżetów. Dla kota najważniejsza jest funkcjonalność i to, żeby dane akcesorium spełniało funkcje albo odpowiadało na jego potrzeby – pamiętajmy o tym.

 

 

 

 

To oczywiście nie wszystkie kocie potrzeby w naszym domu! Tych zasad jest znacznie więcej, chociażby fakt, żeby zabezpieczyć kable czy multiplikować zasoby, kiedy w domu jest więcej niż jeden kot.

Jeśli chcesz poznać wszystkie zasady organizowania kociej przestrzeni i dowiedzieć się jakie pełni ono dla kota znaczenia, to zapraszam Cię na mój webinar!

Wystarczy, że klikniesz w poniższy obrazek!

 

 

Jak przystosować dom dla kota?

Odbierz darmowy e-book!

 

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ OSÓB ZAINTERESOWANYCH WARSZTATEM!

 

ZAPISZ SIĘ I OCZEKUJ NA PIERWSZĄ WIADOMOŚĆ!

 

POCZEKAJ! Mam dla Ciebie 18 darmowych planerów do pobrania!

 

Zapisz się na listę osób zainteresowanych!

* Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Koty i Psy Andrzejewskiej. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.